DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19887492.95042%
İstanbul
29°

AÇIK

16:56

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Rapor Alan Memur Amire Bildirmezse Ceza Alır Mı?

Rapor Alan Memur Amire Bildirmezse Ceza Alır Mı?

ABONE OL
Nisan 21, 2024 19:37
Rapor Alan Memur Amire Bildirmezse Ceza Alır Mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rapor alan memur amire bildirmezse ceza alır mı konusuna bu bölümde değineceğiz. Memurların rapor almaları konusunda bir dönemler ciddi tartışmalar yapıldı ve memurlar ile amirler arasında ufak gerginlikler ortaya çıktı. Bu tip durumlarla ilgili olarak polis memurları iş hayatlarında göreceli olarak zorluklar yaşadılar. Bu konunun bir bağlamı olarak ortaya çıkan Rapor Alan Memur Amire Bildirmezse Ceza Alır mı? sorusunu da görmezden gelmemek gerekiyor çünkü polis memurları bu konuyla ilgili mağdur duruma düşebiliyorlar. 

Bu mağduriyete yol açan çeşitli sebeplerin varlığından söz etmek mümkün olsa da genel olarak polis memurlarının aldıkları sağlık raporlarını belirtmemeleri durumunda ceza almaları gibi bir durum ortaya çıkabiliyor. Tabi ki de bu doğru bir davranış değil, polis memurları rapor aldıkları zaman bunu amirlerine bildirmelidirler. Ancak bu kanun ile belirlenmiş bir durum değil ve bu nedenle de polislere bu konu üzerinden ceza vermek olanaksızdır.  

Peki, bir polis memuru neden sağlık raporu aldığında amirini bilgilendirmelidir? Bu soruya dair çeşitli cevaplar mevcut ve biz bunları derledik. Polis memurları bu cevapları inceledikleri zaman söz konusu bilgilendirmeyi yapmalarının ne kadar önemli olduğunu anlayacaklardır. 

  • Amirler nöbet gibi işlemler için hangi gün, hangi polis memurunun çalışmaya devam ettiğini bilmelidirler. Bu bilgiye sahip olmayan bir amir düzeni kurmak konusunda sıkıntı yaşayabilir. 
  • Polis memurlarının bilgilendirme yapmadıkları sürece özürsüz olarak işe gelmedikleri varsayılır ve bu nedenle de bilgilendirme yapmaları gerekir.  
  • Rapor Alan Memur Amire Bildirmezse Ceza Alır mı? sorusuna yol açan bu durum genel olarak polis karakollarında çeşitli sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir. 

Yani tüm bu nedenler bir araya geldiği zaman görüyoruz ki polis memurlarının sağlık raporu aldıkları zaman bunu amirlerin bildirmeleri en doğru yaklaşım olacaktır ve bu yaklaşımı korumaları gerekmektedir. Ancak burada bilgilendirilmenin en önemli kısmı şurası: Eğer bu bilgilendirmeyi yapmadıysanız yasal olarak cezalandırmanız doğru olmayacaktır çünkü bu bilgilendirme ile ilgili söz konusu olan madde bir kanun değildir. 

Doktor Raporu Alan Polis Memuru Amirine Bildirmezse Ceza Alır mı?

7068 Sayılı “GENEL KOLLUK DİSİPLİN HÜKÜMLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMENİN KABUL EDİLMESİNE DAİR KANUN” maddelerini inceleyecek olursanız göreceksiniz ki bilgilendirme yapmama durumu bir kanuna dayalı olarak yazılmış değildir. Bu tip durumlarda polislerin hakların savunmaları ve hakları konusunda hassas davranmaları büyük bir önem taşıyor. Sonuç olarak bir polis memuruna bu durumdan ötürü ceza verilirse bu yasal olarak doğru olmayacaktır ve mahkemeye taşınması durumunda polis memurunun sorunu çözülecektir.

Ancak yine de bizim tavsiyemiz polis memurlarının doktor raporu aldıkları zamanlarda amirlerine en hızlı şekilde bilgilendirme yapmalarıdır. Böylece polis karakolunda daha az sorun yaşanacak ve amirlerle polis memurları arasındaki ilişki de en azından yıpranmamış olacaktır. Bunun haricinde polis memurlarının amirlerine bilgi vermeden rapor alabilmeleri mümkündür ve bu konuyla ilgili olarak herhangi bir şekilde cezalandırmaya maruz kalamazlar.

Tabi ki de tüm polis memurlarının bu haklarını bilmeleri ve yasal olarak belirli olmayan konularda cezalandırılamayacaklarını bilmeleri de çok büyük bir önem teşkil ediyor. Sonuç olarak bir polis memuru hayatının önemli bir kısmında amirleri tarafından denetlenecektir ve amirlerinin ona karşı uygulayabileceği cezalarda haklarının ne olduğuna dair tüm detaylara hâkim olması haklarını savunması için büyük bir önem teşkil eder. 

Doktor Raporu Alan Polis Memuru Amirine Bildirmezse Ceza Alır mı, Sorun Yaşar mı?

Sağlık raporu alan polis memurlarının amirlerine bilgilendirme yapması gerektiğine dair bazı maddeler bulunuyor. Ancak bu maddeler henüz kanunlaştırılmadığı için polis memurlarının bu tip bir durumda bilgilendirme yapmaması ceza almalarını sağlayamaz. Bu tip durumlarda ceza alınmasına yol açan şey polis memurunun özürsüz olarak işe gitmemesidir. Ancak zaten hali hazırda sağlık sorunu olan birisinin işe özürsüz olarak gitmemiş gibi yargılanması mantıklı değildir. 

Tüm bu nedenlerle birlikte Rapor Alan Memur Amire Bildirmezse Ceza Alır mı? sorusuna hayır yanıtı vermek mümkün olabilir. Ancak yine de bu cezaların türünün değişme ihtimali de mevcut, bunu da belirtmekte yarar var. Bu yüzden polisler bu tip durumlarda amirlerine bilgi vermeleri son derece önemlidir. Ancak eğer bilgi vermedilerse bile bu durumda özürsüz olarak işe gitmeme ile ilgili bir yaptırım uygulanamaz, çünkü bu kanunlarda belirtilen bir durum değil.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.