DOLAR 32,2084 0.01%
EURO 35,0522 0.11%
ALTIN 2.524,240,96
BITCOIN 2152689-0.58692%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Devlet Memurları Kaç Gün Yıllık İzin Kullanabilir? 

Devlet Memurları Kaç Gün Yıllık İzin Kullanabilir? 

ABONE OL
Nisan 21, 2024 20:17
Devlet Memurları Kaç Gün Yıllık İzin Kullanabilir? 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Devlet memurları yıllık kaç gün izin kullanabilir hakkında bilgi vereceğimiz bu bölümde Devlet memurları bir seferde kaç gün izin kullanır gibi soruların da cevabını vereceğiz. Yıllık izinler ile ilgili konular, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu‘nun 102. maddesinde geçmektedir. Bu madde de verilen bilgilerin incelenmesi ve Devlet Personel Başkanlığı’nın kendi görüşüne göre, devlet memurları yıllık en az bir gün izin haklarını kullanabilirler. Konuyu daha ayrıntılı bir şekilde anlamak isterseniz, okumaya devam edebilirsiniz.

Devlet Memurları En Az Kaç Gün Yıllık İzin Kullanabilir?

Devlet memurlarının yıllık olarak kullanabildiği izin süreleri bulunmaktadır. Konu ile ilgili olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 102. maddesini daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim. Bu maddeye göre;

Memurların yıllık izinleri, görevi 1 yıldan fazla (10 yıl dahil) olanlar için 20 gün, 10 yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu gidiş ve dönüş süreleri iki güne kadar artırılabilir. Yine konu ile ilgili olan 103. madde; 10 yıl süreyle görev yapan memurlar için 1 yılda 20 gün + 4 gün (izin), 10 yıl ve üzerinde görev yapmış memurlara ise 30 gün + 4 gün (izin) ve daha fazla süre çalışan memurlar için yıllık izin kullanımını düzenler.

Bu maddeyi de aynı şekilde incelersek; yıllık izin, amirin uygun göreceği ve ihtiyacın gerektirdiği şekilde toplu veya kısmen kullanılabilir. İki yıl üst üste izin birlikte verilebilir. Ancak bu durumda içinde bulunulan yıl ve bir önceki yıl hariç olmak üzere, önceki yıllarda kullanılmayan izin hakları düşer.

Öğretmenler yaz tatillerinde ve ara tatillerde izinli sayılırlar. Hastalık ve diğer mazeretler dışında yıllık izinleri yoktur. Hizmet süreleri boyunca radyasyonla çalışan kişiler, yıllık izinlerine ek olarak her yıl bir ay sağlık izni alırlar. Yıllık iznin ne zaman kullanılacağı konusunda amirlere takdir yetkisi verildiği, ancak yıllık izin verilip verilmeyeceğine ilişkin bir yasağın olmadığı belirtilmiştir. Aksine “gereksinime göre izinler bölüm bölüm kullanılabilir” sözleri de söylenerek, yıllık olarak kullanılan izinlerin alt limitleri hakkında herhangi bir sınırlamaya gidilmediğinden bahsedilmiştir. Bu da ilgili memurun 1 gün yıllık izne ihtiyaç duyduğunda kullanabileceğini işaret eder.

Memurun saatlik izin hakkı var mı?

Bu sorunun cevabı, kamu görevlilerini yakından ilgilendiriyor ve Türkiye İstatistik Kurumu‘nun (TÜİK) izin verme talimatı ile başlıyor. TÜİK, geçici personele lüzumlu vaziyetlerde kadrolu ve idari izin verilebilir. 8 saate biriken idari izinlerde ise yıllık izinden 1 gün indirilir. Türk Büro-Sen, bu durum için yönetmeliğe karşı iptal talebinde bulunarak dava açtı” dedi.

Kullanılmayan izinler devreder mi?

Memurun yıllık ücretli izin hakkının bulunduğu yılda tam yıllık iznini kullanmaması durumunda, kullanılmayan yıllık iznin bir sonraki yıla devredilmesini ve devredilen yıllık iznin kullanılmasını engellemenin yasal bir zorunluluğu yoktur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.