DOLAR 32,2079 0.01%
EURO 35,0424 0.08%
ALTIN 2.529,121,15
BITCOIN 2154243-0.45567%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Pomem Nedir?

Pomem Nedir?

ABONE OL
Nisan 21, 2024 20:04
Pomem Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pomem başvuru nedir ve kimler POMEM’e başvurabilir hakkında bilgi vereceğimiz bu bölümde POMEM okuyan ne olur gibi konulara da değineceğiz. Polis Meslek Eğitim Merkezi anlamına gelen ve bu kelimelerin kısaltması olan POMEM, üniversite mezunu kişilerin polis adayı olabilmesi için okudukları yerdir.

Ülkemizde polis ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü bu ihtiyacı Myo ile karşılayamadığından dolayı, dışarıdan polis alımı yapmaktadır. İşte Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olan bu alıma da POMEM diyoruz. Ayrıca POMEM‘ler her ilde değil sadece belirli illerde bulunmaktadır. POMEM’e başvurmak için çeşitli şartları yerine getirmelisiniz. Dilerseniz POMEM başvuru için gerekli olan şartları inceleyelim.

POMEM Başvuru İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

POMEM başvuruları gerekli olan bazı önemli faktörler bulunmaktadır. Bunlardan ilki kpss puanıdır. POMEM’e başvurabilmek ve polis memuru adayı olabilmek için gerekli puanı almanız gerekir. Her yıl yapılan kpss sınavlarının ardından belirlenen POMEM puanları genel olarak 60 ila 70 arasındadır.

Ayrıca bu başvurular için kullanılan kpss puanının türü P3’tür. POMEM’de eğitim gören polis memuru adayının eğitim süresi 6 aydır. Ancak son dönemlerde bu eğitim süresi yeterli görülmeyip 12 aya kadar çıkartılması düşünülmektedir.

POMEM’e Giriş Aşamaları

 • İlk olarak kpss lisans sınavına girilmeli ve POMEM için yeterli olan puan alınmalıdır.
 • Yeterli puanı elde eden kişiler, boy ve kilo ölçümlerinin ardından fizik yeterlilik sınavına tabi tutulurlar.
 • Son olarak da ilgili aday ile mülakata girilir.
 • Sıraladığımız bu aşamaların ardından mülakat sınavı 60 üzerinden ve fizik yeterlilik sınavı 40 üzerinden olmak üzere adaya bir puan verilir.
 • Verilen bu puan ile kpss sınavından aldığını puanlar toplanarak adayın yerleştirme puanı belirlenir.
 • Ardından adaylar toplanan bu puanlara göre asil ve yedek olmak üzere 2 farklı gruba ayrılırlar.
 • Eğer başta seçilen asilerden biri POMEM’e kayıt yaptırmaz ise yedek gruptan bir kişi seçilir.

POMEM Başvuru Şarları Nelerdir?

 1. T.C vatandaşı olmak
 2. Yabancı bir yükseköğretim kurumundan veya Yüksek Öğrenim kurulu tarafından akredite edilmiş en az dört yıllık mezun olmak
 3. Seçim sürecinin ilk gününden itibaren askerlik yapmamış kadın ve erkek adayların 27 yaşını, askerlik yapmış erkek adayların 29 yaşını aşmamış olması
 4. Erkeklerde 167 cm, kadınlarda 165 cm’den az olmamak
 5. Başvuru öncesi ve sırasında; genelevlerde, buluşma yerlerinde, flört yerlerinde, fahişelerin ikametgahlarında tek başına vb. aracılık, bekletme ve benzeri işlerde bulunmamak; fuhuş, kumar, uyuşturucu suçlarından adli, idari soruşturma ve kovuşturmaya tabi tutulmamak. kullanma, uyarıcı vb. maddeler hakkında idari işlem yapılmamış, hüküm giymemiş, karara bağlanmamış veya bunlarla ilgili olarak mahkemece hüküm giymemiş olmak.
 6. Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesinde belirtilen süre geçmiş olsa dahi; kişi bilinçli olarak yapılan bir suçtan dolayı, altı ay veya daha fazla hapis cezasına çarptırılsa, affedilmiş veya yasaklanmış haklar iade edilse dahi kabul edilemez.
 7. Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya bağlı kuruluşuna üye olmayan, eğer eski üye ise ayrılacağını gösteren belge, terör eylemlerine ve organize suç faaliyetine katılmamış olması
 8. Herhangi bir kadın ya da bir erkek ile nişanlanmadan birlikte yaşamaması
 9. Silahlı görevde bulunmaya veya silah taşımaya herhangi bir engelinin bulunmaması
 10. Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinin 11. maddesinde belirtilen ihraç ve yetiştirme halleri dışında, okuldan ihraç edilmemiş olmak, Genel Müdür tarafından yürütülen bir eğitim kurumundan veya disiplinsizlik nedeniyle bir yükseköğretim kurumundan ilişiği kesilmemiş olmak

POMEM’e Başvuru Sırasında İstenen Belgeler

 • POMEM Başvuru Formu
 • Güvenlik Tarama ve Kayıt Formu
 • Üniversite Derecesi veya Geçici Mezuniyet Belgesinin Aslı ve Fotokopisi
 • Orduda görev yapmış kişilerin tasdik ve suretleri
 • Evli ise, evlilik cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • KPSS 6. sonucunun aslı ve fotokopisi
 • Son bir yılda çekilmiş on adet kimlik fotoğrafı
 • İkametgah belgesi
 • Nüfus cüzdanı tasdikli
 • Soyadını yenileyenler için ilk ve son ad ve soyadına göre adli sicil kaydının çıkarılması gerekir.

POMEM Fizik Yeterlilik Sınavında Ne Oluyor?

Fizik yeterlilik sınavında; sıçrama, şınav, top mekiği, düz takla, atlama beygiri, koşu, denge aletinde yürüme gibi sınavlar yapılır.

POMEM Eğitim Merkezleri Nerede Bulunur?

Eğitim merkezleri Türkiye’nin; İstanbul, Bilecik, İzmir, Çankırı, Mersin ve Karabük illerinde yer alır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.