DOLAR 32,2084 0.01%
EURO 35,0522 0.11%
ALTIN 2.524,240,96
BITCOIN 2152689-0.58692%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Alt Sicilli Memur Yüksek Sicilli Memur Varken Grup Amirliği Yapabilir Mi?

Alt Sicilli Memur Yüksek Sicilli Memur Varken Grup Amirliği Yapabilir Mi?

ABONE OL
Nisan 21, 2024 20:00
Alt Sicilli Memur Yüksek Sicilli Memur Varken Grup Amirliği Yapabilir Mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüksek sicilli memur varken alt sicilli memur grup amirliği yapabilir mi sorusu son zamanlarda birçok memur tarafından merak edilen sorulardan birisi. Peki sicilli memur astın altında grup amirliği yapabilir mi? Yüksek sicilli bir memur varken alt sicilli bir memurun grup amirliği yapması doğal olarak yanlış bir durumdur. Dilerseniz bu durumu daha açık ve net bir şekilde sizlere aktaralım.

Sicilli Memur Astın Altında Grup Amirliği Yapabilir Mi?

Polislik mesleği, birçok açıdan oldukça disiplinli bir meslektir. Bu disiplin, Polis Disiplin Yönetmeliği’nde şu şekilde açıklanmaktadır. “Disiplin; kaidelere, yaslara, talimatlara bağımsız olarak itaat etmek, üstün ve astın haklarına tabi olmak demektir.”

Konuya başka bir açıdan bakacak olursak, üst ve kıdem hakkında da birtakım bilgiler verelim. 7068 sayılı yasaya göre üst; kıdem, makam ve rütbe büyüklüğünü anlatır. Bu maddeye göre dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, üstün tanımı anlatılırken, yalnızca rütbeden değil, kıdemden de bahsedilmiş ve tanımlanmıştır.

Kıdemi açıklayacak olursak, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personeli Rütbe Terfileri ve Değerlendirme Kurullarının Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik’in 4. maddesinde kıdeme ilişkin bazı açıklamalar bulunmaktadır. 4. maddeye göre kıdem; kişinin bir dereceye yükseltme tarihinden itibaren, bulunduğu derecede geçen ihtimam müddetini anlatır. Bu durumda da mesleğe ilk başlayan memurun, sonradan gelen memurdan daha kıdemli olduğunu anlayabiliyoruz.

Yine ilgili yönetmenliğin 6. maddesinde, “Ast ve üst ilişkilerinin, görev ve sorumlulukların belirlenmesinde 5. maddedeki rütbe ve meslek diplomaları esas alınır”. Aynı meslek düzeyindeki polis memurlarının kıdemli memuru olan memur, grubun vekili olarak görev yapar. Çünkü yukarıda kıdemli olan memurun da “üst” olduğunu açıklamıştık.

Aynı zamanda Polis Disiplin Yönetmeliği’nin 16. maddesinde amirin vazifelerinden bahsedilirken; “Üst astına saygı ve hürmet duygusu verir… Üstünün her zaman tarafsız ve astına karşı adil olması gerekir.” yargılarına yer verilmiştir. Bir disiplin ve hiyerarşi mesleği olan polislik mesleğinde, atama sırasında da sıranın önemli olması gerektiği açıktır, çünkü amirin tarafsız olduğundan şüphelenilebilir ve kıdem sırasına önem verilir. Eğer branş gerektiren bir şubede çalışıyorsanız ve sicilli memurun branşı yok ve alt sicilli memurun branşı varsa bu durum ayrı olarak değerlendirilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.