DOLAR 32,6284 0.34%
EURO 34,8043 0.26%
ALTIN 2.491,66-0,30
BITCOIN 2112402-0.34657%
İstanbul
17°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Vatandaş Polis Kimliğini Görmek İsterse Ne Yapılır?

Vatandaş Polis Kimliğini Görmek İsterse Ne Yapılır?

ABONE OL
Nisan 21, 2024 19:35
Vatandaş Polis Kimliğini Görmek İsterse Ne Yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vatandaş polis kimliğini görmek isterse ne yapılır sorusuna değineceğimiz bu bölümde sizlere herhangi bir sivil vatandaşın polisten kimliğini göstermesi istenirse ne yapılması gerekir, ne yapmak doğru olur, bu konulara açıklık getireceğiz. Öncelikle bilinmesi gerekir ki tüm kamu görevlileri, görevlerini yaparken yasalara dayanarak vazifelerini ifa ederler. Bu durum esnasında yasaya göre davranış sergileyerek görevlerini yerine getirmeleri gerekir.

Polis memurları her ne kadar resmi bir üniformaya sahip olsa da, sivil bir vatandaş polisten kimliğini istediğinde, polisin kimliğini göstermesi icap eder. Dilerseniz sizlerle birlikte bu durumu daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Sivil Vatandaş Polis Kimliğini Görmek İsterse Ne Yapılmalı?

Genel Kolluk Disiplin Hükümleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Kabul Edilmesine Dair Kanun’un 3. Maddesi, polis memurunun vazifesini şu şekilde izah etmektedir. Polis memurunun vazifesi, hizmetin gerekli olduğu eylemi gerçekleştirmesi ve menettiği eylemi yapması, hizmeti ise olayla ilgili yapılması veya yapılmaması yargıya bağlanmış olan meseleler ile anlatılır.

Polis memurunun görevi sırasında bir sivil vatandaşı durdurma ve kimlik sorgula yetkisi hakkında, Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’nun 4/A bölümünde bazı bilgiler yer almaktadır.

Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu 4/A

PVSK madde 4/A’da anlatılanları kısaca özetlemek gerekirsek;

  • Bir kusur ya da suçun gerçekleşmesinin önüne geçmek.
  • Herhangi bir suç işlendikten sonra firar eden suçluların durdurulmasını sağlamak.
  • Suçu işleyen faillerin kimliklerini bulmak.
  • Üzerinde yakalama veya zoraki olarak getirilmesi temin edilen kişilerin kimliklerini saptamak.
  • Vatandaşların yaşamını veya malvarlığına ilişkin tehlikeleri önlemek amacıyla kişi durdurulabilir.

Polisin memurunun durdurma ve kimlik sorgulama yetkisini kullanabilmesi için, polisin kendi tecrübelerine dayanarak kişide izlediği, şüphe uyandıran davranışlar gibi geçerli bir sebebi olması gerekir. Aksi taktirde polis memuru keyfine göre hiçbir sivil vatandaşı durduramaz.

PVSK madde 4/A, yukarıda belirtildiği şekilde polis memuruna durdurma ve kimlik sorma yetkisi verdikten sonra aynı maddenin devamında aşağıdaki yasalara da yer verilmiştir:

Polis memurları vazifelerini gerçekleştirirken kendilerinin polis olduğunu gösteren belgeleri ibraz ettikten sonra, ilgili vatandaşlara kimliklerini sorabilirler. Bu kişilerin kimliklerini kanıtlamaları için gerekli kolaylıklar sağlanmaktadır.
Bu yasadan da anlayacağınız üzere, polisin görevini yerine getirirken, polis memuru olduğunu gösteren bir belge görmek zorundadır.

Polis memuru isteyen kişiye, polis kimlik kartını göstermelidir. Çünkü ilgili kanun ve yönetmelikler, polisin genel olarak “görevlerini ifa ederken” yerine “polisin resmi görevlerini yerine getirirken veya sivil bir durumdayken” ibaresi kullanılır. Bu nedenle, polis memurları resmi üniforma giyseler bile, kendilerinin polis olduğunu karşıya kanıtlamaları gerekir.

Polis memurları resmi üniforması ile görev yapmadığı zamanlarda, özellikle de sivil polisler, şüphe duyduğu bir kişiyi sorgulamak istediğinde, ilgili kişi ile sorun yaşayabilmektedir. Bu tarz sorunların yaşanmaması için ise polis memurları mutlaka özel polis kimliklerini yanlarında taşımalılardır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.