DOLAR 31,5741 0.66%
EURO 34,3238 0.8%
ALTIN 2.145,112,12
BITCOIN 21031036,77%
İstanbul
13°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • DİĞER
  • DİĞER
  • DİĞER
  • DİĞER
  • DİĞER
  • DİĞER
  • DİĞER
Tuvalete Gittiği İçin Polis Memuruna Ceza
609 okunma

Tuvalete Gittiği İçin Polis Memuruna Ceza

ABONE OL
Temmuz 19, 2022 13:50
Tuvalete Gittiği İçin Polis Memuruna Ceza
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tuvalete gittiği için polis memuruna ceza konusuna bu bölümde değineceğiz. Polis memurlarının çalışma süreleri içerisinde bazı durumlarda en azından görev yerlerini terk etmemeleri beklenir. Bu tip durumlar kısıtlı olduğu için nadiren gündeme gelmekte ve çoğu zaman polis memurlarının sorun yaşaması da söz konusu olmamaktadır.

Ancak yine de bazı zamanlarda bu tip durumlar ortaya çıkabilir ve özellikle de amirleriyle arası iyi olmayan bazı polis memurları sıkıntı yaşayabilirler. Bu duruma örnek olarak Tuvalete Gittiği İçin Polis Memuruna Görev Yeri Terkten Ceza alan polis memurunu verebiliriz. Bu oldukça haksız görünen ceza ile ilgili aslına bakılırsa bazı durumlar söz konusu olmuş.  

Polis memurunun sıkışması durumunda yalnızca 12 dakikalık bir süre için görev yerinden yanındaki arkadaşına haber vererek ayrıldığını görüyoruz. Polis memuru yerinden ayrıldıktan birkaç dakika sonra gelen Komiser Yardımcısı çok kısa bir süre içerisinde polis memuruna görev yerini terk etmekten ceza uyguluyor. Acil bir ihtiyaç olmasına rağmen polis memuruna anlayışla yaklaşılmamış ve polis memuru bu durumda mağdur durumuna düşmüştür. 

Tuvalete Gittiği İçin Polis Memuruna Ceza Verilmesi

Tuvalete Gittiği İçin Polis Memuruna Görev Yeri Terkten Ceza Verilmesi aslında çok sık karşılaşılan bir durum değil çünkü amirler bu konuda genellikle anlayışlı yaklaşıyorlar. Ancak polis memuru ve amir arasında bir uyumsuzluk söz konusu olduğu zamanlarda bu tip sorunların ortaya çıkması mümkün olabiliyor.

Tabi ki de bu tip sorunlar sürekli olarak bulunacak diye bir şey yok ancak yine de böyle sorunların arada bir görüldüğünü ve polis memurlarının da bu tip sorunlara karşı mümkün olduğunca duygusal olarak güçlü kalmaları gerektiğini belirtmeliyiz. Haksızlığa uğradıklarını düşünseler bile aşağıdaki nedenler istinaden sakin kalmalılar: 

  • Haklıyken amirle tartışmak bir anda haksız duruma düşmelerine neden olabilir, 
  • Amirlerine karşı saldırgan bir tutum sergilemeleri tepki çekmelerine yol açabilir, 
  • Uğradıkları haksızlığı çözebilmek için idari mahkemelere başvurmaları gerekir ve bunun haricinden yapacakları eylemler sonuç vermeyebilir. 

Tüm bunlar bir polis memuru için iyi şeyler değiller ve polis memurlarının bu tip durumlarla karşılaşmamaları için oldukça dikkatli bir şekilde davranmaları gerekir. Sonuç olarak böylesi şeyler söz konusu olduğu zaman polislerin mantıklı bir davranış şemasını uygulamaları onlar için faydalı olacaktır. Çünkü haksızlığa uğramak herkes için rahatsız edicidir. Hiç kimse Tuvalete Gittiği İçin Ceza Alan Polis Memuru gibi bir duruma düşmek istemez ve birçok insan bu tip bir durumla karşılaştığı zamanlarda sert tepkiler verebilir.  

Bu olanlar polis memuru ve komiser yardımcısı arasında geçmişte yaşanan olaylarla da ilgili olabilir ancak bunun tam anlamıyla bir şey ifade ettiğini söyleyemeyiz. Çünkü polis memurlarının hayatları bu şekilde geçiyor yani sürekli olarak amirleri ile iletişim halinde kalmaları gerekiyor ve onlarla bir şekilde uyum içerisinde çalışmaları gerekecektir. Aynı durum Tuvalete Gittiği İçin Görev Yerini Terk Etmekten Ceza Alan Polis Memuru için de geçerli olacaktır.

Yine de polis memurunun bu duruma itiraz etmesi ile birlikte cezasının iptal edileceği görülecektir. Zaten bu vaka içerisinde durum kamera kayıtları tarafından görülmektedir ve tuvalet ihtiyacı son derece zaruri bir ihtiyaç olduğu için mahkeme bu konuda polisi haklı bulacaktır. Her şeyin sonucunda polis memurlarının bu tip durumlarda haklarını aramaları ve haklarından vazgeçmemeleri oldukça büyük bir önem taşır. Sonuçta bu tip durumlar her polis memurunun başına gelebilir. 

Polis Memurları Tuvalet İhtiyacı İçin Görev Yerlerinden Ayrılabilirler mi? 

Bir polis memurunun zaruri ihtiyaçlar halinde görev yerinde başka arkadaşları da varsa görev yerinden ayrılması mümkün olabilir ve bu tip durumlar insani bir çerçeve içerisinde olduğu için polis memuruna görev yerini terk ettiği için ceza verilmez. Polis Memuru Tuvalet İhtiyacı İçin Görev Yerinden Ayrılabilir mi sorusunu da bu bağlamda değerlendirmek en doğru yaklaşım olacaktır. 

Sonuç olarak tuvalete gitmekte zaruri bir ihtiyaç olarak değerlendirilmelidir. Polis memuru eğer gerçekten de tuvalete gittiyse bu durumla ilgili memuru cezalandırmak insani bir yaklaşım olmayacaktır. Ancak böylesi durumlarda bazen amirler ceza uygulayabilirler. Bu cezaları askıya almak için idari mahkemelere başvurmak önemli bir hak arama örneği olarak görülmelidir. Böylesi durumlarda amirlerle tartışmak yerine durumu mahkemeye taşımak en iyi çözüm olacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP