DOLAR 31,5741 0.66%
EURO 34,3238 0.8%
ALTIN 2.145,112,12
BITCOIN 21031036,77%
İstanbul
13°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

 • DİĞER
 • DİĞER
 • DİĞER
 • DİĞER
 • DİĞER
 • DİĞER
 • DİĞER
Polis Rütbeleri Nelerdir? 2022 Polis Özel Harekat Rütbeleri!
3164 okunma

Polis Rütbeleri Nelerdir? 2022 Polis Özel Harekat Rütbeleri!

ABONE OL
Temmuz 17, 2022 19:57
Polis Rütbeleri Nelerdir? 2022 Polis Özel Harekat Rütbeleri!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polis rütbeleri hakkında bilgi vereceğimiz bu makalemizde polis özel harekat rütbeleri ve polis rütbeleri ve maaşları konularına da değineceğiz. Kutsal ve oldukça zor olan mesleklerden biri de polisliktir. Neredeyse her meslekte olduğu gibi polislikte kendi içerisinde çeşitli rütbelere ayrılır. Ancak polislik ve askerlik rütbeleri, diğer mesleklere göre daha farklıdır. Her bir rütbenin kendine özel bir görevi ve değeri bulunmaktadır. Peki polis rütbeleri nelerdir?

Polis Rütbeleri ve Görevleri Nelerdir?

 • Polis Memuru: Polis rütbelerinin en ast rütbesi “Polis Memuru” dur. Bu rütbeye sahip kişiler, Polis Meslek Yüksek Okulu’ndan mezun olurlar. Ardından her yıl belirli zamanlarda olan sınavları başarı ile tamamlarlarsa Başkomiserlik rütbesine kadar terfi olabilirler.
 • Komiser Yardımcısı: Polis Kolejin mezunu olan kişiler, Polis Akademisi ya da Genel Müdürlük tarafından istenen gerekli fakültelerde öğrenim görürler. Daha sonrasında ise komiser yardımcısı rütbesi ile göreve atanırlar. Komiser yardımcıları karakollarda grup amirliği, şubelerde ise ekip amirliği olarak görev yaparlar. Üst rütbeye terfi süreleri 4 yıldır.
 • Komiser: Komiserler şubelerde kısım amirliği yaparken, karakollarda grup amirliği yaparlar. Komiserlerin üst rütbeye terfi süresi 4 yıl sürmektedir.
 • Başkomiser: Başkomiserler, şubelerde büro amirliği yaparken, karakollarda karakol amirliği yaparlar. Başkomiserlerin üst rütbeye terfi süresi 3 yıl kadar sürer.
 • Emniyet Amiri: Emniyet amirleri şube ve ilçe emniyet müdürlüklerinde bürolar amirliği olarak görev yapar. Üst rütbeye terfi süresi 4 yıldır.
 • 4. Sınıf Emniyet Müdürü: 4. derece emniyet müdürleri, ilçe veya şube müdür yardımcısı olarak görev alırlar. Üst rütbeye terfi süreleri ise 3 yıldır.
 • 3. Sınıf Emniyet Müdürü: İlçe veya şube müdürü olarak çalışan 3. sınıf emniyet müdürlerinin üst kademeye terfisi 3 yıldır.
 • 2. Sınıf Emniyet Müdürü: Bu rütbeye sahip kişiler, il emniyet müdürünün yardımcısı olarak görev yapar.
 • 1. Sınıf Emniyet Müdürü: Bu rütbeye sahip kişiler; Merkez Emniyet Müdürü, Teftiş Kurulu Başkanı, Polis Akademisi Başkanı olarak görev yapar.
 • 1. Sınıf Üst Emniyet Müdürü: Emniyet Genel Müdürü olarak çalışır.
2022 polis rütbeleri

Yukarıda sıralamış olduğumuz rütbeler, en düşük rütbeden en yükseğe doğru sıralanmıştır. Bu rütbelerin her biri kutsal bir görevi icap eder. Ayrıca görev dağılımı konusunda da farklılıklar gösterir. Polis rütbelerinin bir kendi arasında değer sıralaması olduğu gibi rütbelere göre de maaş değişikli olabilmektedir. Peki sıraladığımız bu rütbelerin maaş aralıkları nelerdir?

Polislik Rütbelere Göre Maaş Aralıkları

Polislik maaşları tabii ki rütbelere göre değişim gösterecektir. Doğal olarak rütbe derecesi yüksek olan kişilerin maaşı da yüksek olacaktır. Peki polislik rütbelerinin maaş aralıkları nelerdir? İlk olarak belirtmemiz gerekir ki polis mesleğinde, kişinin eğitim durumu da maaşı etkileyen faktörler arasında yer alır. Buna bağlı olarak da kıdem durumu da kişinin alacağı maaşı doğrudan etkilemektedir.

Polis memurlarının maaşları ile başlayacak olursak, polislerin maaşı 2022 itibari ile 9599 TL civarındadır. Komiser ve başkomiser maaşları 4.580 TL’den başlayıp 24.490 TL’ye kadar çıkabiliyor. Emniyet Müdürü maaşları ise ortalama 12.000 TL’den başlıyor. Polislik rütbelere göre maaşları bu şekilde genel olarak sıralayabiliriz.

2022 polis rütbeleri ve maaşları

Polislik Rütbeleri Nasıl Atlanır?

Polislikte bulundukları rütbeden daha üst bir rütbeye atlamak isteyen kişiler, belirli şartları yerine getirmelidir. Peki polislik rütbeleri nasıl atlanır? Polislik terfileri ve rütbeleri kendi çapında 2 farklı bölüme ayrılmaktadır. 1. bölüm; Emniyet Müdürleri, Polis Akademisi Mezunları, F.Y.O. Dört Yıllık Yüksek Öğretim ve Komiser Yardımcısı rütbesini en az 6 ay başarıyla tamamlayanları kapsamaktadır.

2. bölüm ise; POMEM ve PMYO mezunlarından oluşmaktadır. Görevine polis memuru olarak başlayan bu grupta, polis memurlarının beş yıllık görev süreleri sona erdikten sonra, Genel Güvenlik Bürosu tarafından verilen Komiser Yardımcılığı Kursu’na birinci kademe amir yetiştirmek için başvurabilirler. Başarılı kişiler göreve komiser yardımcısı olarak atanır. Verilen kursun süresi ise ortalama 9 aydır.

Sınavdaki başarılı olmanızı ve üst rütbelere atlamanızı etkileyen faktörler, kayıt formu, aile, nitelikler, kariyer referansları ve kurs tamamlama başarı puanlarıdır. Rütbelere atandıktan sonra, diğer rütbeler için bekleme süreleri akademi mezunlarından biraz daha farklılık gösterir. Ayrıca polis akademisi ve polislikle ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz, polis akademisi sayfamıza göz atabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP