DOLAR 28,9323 0.05%
EURO 31,2893 -0.21%
ALTIN 1.890,590,34
BITCOIN 12015450,27%
İstanbul
10°

PARÇALI BULUTLU

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • DİĞER
  • DİĞER
  • DİĞER
  • DİĞER
  • DİĞER
  • DİĞER
  • DİĞER
Açığa Alınan Memura Maaşından Yapılan Kesinti Ne Zaman Ödenir?
321 okunma

Açığa Alınan Memura Maaşından Yapılan Kesinti Ne Zaman Ödenir?

ABONE OL
Temmuz 19, 2022 08:54
Açığa Alınan Memura Maaşından Yapılan Kesinti Ne Zaman Ödenir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Açığa alınan memura maaşından yapılan kesinti ne zaman ödenir sorusunu bu makalemizde cevaplayacağız. Memuriyet son yıllarda oldukça popüler bir iş olarak tanımlanıyor. Vatandaşlar için böylesi bir işe sahip olmak büyük oranda şans olarak görülüyor ve hatta bu işe sahip olabilmek için yıllar boyunca sınavlara hazırlanan birçok kişi var.

Ancak bazı zamanlarda memurların açığa alınması gibi durumlar olabiliyor. Açığa alınan memurların maaşlarından doğal olarak belirli bir miktarda kesintiler olabiliyor. Bu kesintilerin ne zaman ödeneceği ile ilgili de birçok kişinin kafasında soru işaretleri bulunabilir. Açığa Alınan Memura Maaşından Yapılan Kesinti Ne Zaman Ödenir? ya da Ödenir mi? gibi soruları birçok kişi sorabiliyor. Peki gerçekten de böyle bir kesinti ödemesi mümkün mü? Şimdi bu soruyu yanıtlamaya çalışalım.

Açığa Alınan Memura Maaşından Yapılan Kesinti Ne Zaman Ödenir?

Açığa Alınan Memurun Maaş Kesintisi Ödenir mi?

Evet, ödenir. Ancak bu her durum için geçerli olan bir şey değil. Görevden uzaklaştırma durumları memuriyet kapsamında çok fazla yaşanan bir şey olmadığı için insanlar bu konuya dair bilgisiz olabiliyorlar. Aşağıdaki şartları yerine getirebiliyorsanız ödemeniz yapılacaktır.

  • Memurluktan çıkarılmak dışında başka bir cezanız olmamalı,
  • Kovuşturma ile ilgili olan durum genel af ile kaldırılmış olmalı,
  • Memurluğa engel olmayacak bir suç olması ve cezanın da ertelenmiş olması gerekir.

İşte tüm bu şartlar sizin için de geçerliyse Açığa Alınan Memura Maaşından Yapılan Kesinti Ödenir mi? sorusuna gönül rahatlığı ile evet cevabını verebiliyoruz. Tabi ki de kesilen maaşı geri ödenmiyor. Burada yönetmeliğe göre ödenen maaşın miktarını devlet belirtiyor. Meslekten uzak kalınan süre boyunca aldığınız normal maaşın 3’te 2’ini alabiliyorsunuz.

Açığa Alınan Memurun Maaşının Geri Ödenmesiyle İlgili Yönetmelik

Memuriyet ile ilgili birçok konu yönetmeliklerle sabittir. Bu nedenle yönetmelikleri detaylı bir şekilde inceleyen kişi hiçbir zorluk yaşamadan ortaya çıkan durumu anlayabilecektir. Açığa Alınan Memura Maaşından Yapılan Kesinti Ne Zaman Ödenir? sorusuyla ilgili olarak da aşağıdaki madde büyük bir önem arz etmektedir;

Madde 143: “Soruşturma veya yargılama sonunda yetkili mercilerce:
a) Haklarında memurluktan çıkarmadan başka bir disiplin cezası verilenler;
b) Yargılamanın men’ine veya beraatine karar verilenler;
c) Hükümden evvel haklarındaki kovuşturma genel af ile kaldırılanlar;
ç) Görevlerine ve memurluklarına ilişkin olsun veya olmasın memurluğa engel olmayacak bir ceza ile hükümlü olup cezası ertelenenler;
Bu kararların kesinleşmesi üzerine haklarındaki görevden uzaklaştırma tedbiri kaldırılır.“

Madde 143 içerisinde görüldüğü gibi belirli durumlar söz konusu olduğunda bu maaşlar ödenmektedir ancak ne yazık ki bu ödeme tam maaş olarak değil 3’te 2 olarak ödeniyor. Yine de uzak kalındığı süre boyunca maaşın devam etmesi olumlu olarak değerlendirilebilir. Tabi bunların yanında farklı durumlar söz konusu da olabilir, bazı durumlarda maaşın geri ödenmesi söz konusu olsa bile ne zaman ödeneceği ile ilgili kesin bir bilgi sahibi olmak zor. Bu konuda da sizlere net bir fikir verebilmek adına yönetmeliği değerlendirdik, şimdi Açığa Alınan Memura Maaşından Yapılan Kesinti Ne Zaman Ödenir? sorusunu yanıtlamaya çalışalım.

Açığa Alınan Memura Maaşından Yapılan Kesinti Ne Zaman Ödenir?

Açığa Alınan Memurun Maaşı Ne Zaman Geri Ödenir?

Memuriyetinize geri dönüş yaptıysanız bu soruyla ilgili endişe etmenize gerek yok. Maaşınızın önemli bir kısmı zaten size geri ödenecek. Çoğu zaman belirli bir tarihten bahsetmek zor olabiliyor. Ancak yine de Açığa Alınan Memurun Maaşı Ne Zaman Geri Ödenir? sorusuyla ilgili, görevden uzaklaştırılan memurların kaygılı olmalarını gerektirecek bir durum yok. Çünkü tüm bu detaylar zaten yönetmelikler tarafından belirtiliyor ve bununla ilgili mağdur olmak gibi bir şey söz konusu bile değil.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP