DOLAR 28,9297 0.03%
EURO 31,3052 -0.15%
ALTIN 1.893,470,49
BITCOIN 12034010,40%
İstanbul
10°

PARÇALI BULUTLU

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

 • DİĞER
 • DİĞER
 • DİĞER
 • DİĞER
 • DİĞER
 • DİĞER
 • DİĞER
5 Hizmet Yılını Dolduran Memur Aylıksız İzne Çıkarken Mazeret Bildirmek Zorunda mıdır?
1041 okunma

5 Hizmet Yılını Dolduran Memur Aylıksız İzne Çıkarken Mazeret Bildirmek Zorunda mıdır?

ABONE OL
Temmuz 18, 2022 21:13
5 Hizmet Yılını Dolduran Memur Aylıksız İzne Çıkarken Mazeret Bildirmek Zorunda mıdır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

5 hizmet yılını dolduran memurların çeşitli durumlarda izne çıkmaları gerekebiliyor. Bu kimi zamanlarda sağlıkla ilgili nedenlerden dolayı ortaya çıkıyor olsa da farklı nedenleri de elbette mevcut. Örnek olarak özel hayatıyla ilgili sorunlar yaşayan ve stresli dönemler geçiren memurlarda bu nedenle izne çıkma ihtiyacı duyabilirler. Ancak bu konu ile ilgili olarak mevcut olan bir mevzuat bulunuyor ve memurlar izin alırken bu mevzuata uymak durumundalar, Memurların Aylıksız İzin Mazeretleri burada önemlidir ve mevzuata uygun olmalıdır. Aksi durumda meslek hayatlarını ciddi bir tehlike içine atabilirler ve mesleklerini kaybetme durumuyla karşı karşıya kalabilirler. 

5 Hizmet Yılını Dolduran Memur Aylıksız İzne Çıkarken Mazeret Bildirmek Zorunda mıdır

Aylıksız İzin Alırken Geçerli Olan Mazeretler Nelerdir? 

Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki devlet dairelerinde çalışan memurlar için sağlık konulu durumlarda daima anlayışlı bir yaklaşım söz konusu olmuştur. Bu nedenle bahsi geçen geçerli aylıksız izin mazeretleri genel olarak bununla ilgili, şimdi bunların detaylarını inceleyelim: 

 • Hastalık ve refakat sebebiyle memurlar aylıksız izin alabilirler ve bu tam anlamıyla geçerli bir mazerettir. Oldukça uzun sürelere kadar bu mazeret kullanılabilir ancak burada sağlık raporu almak gerektiğini de memurlar unutmamalılar. 
 • Doğum yapan memurlar izin alabilirler. Bunun yanında eşi doğum yapan memurlarda izin alabilirler. Devlet bu konuda oldukça anlayışlı bir tutum sergiliyor ve doğum yapan bayanların işlerini oldukça kolaylaştırıyor. 
 • Evlat edinme durumu olduğu zamanlarda da memurlar izin alabilirler. Bu da devlet memurları için oldukça geçerli bir mazeret olarak sayılmaktadır. Bu mazeret ile alınan izin oldukça uzun süreli devam etmektedir. 
 • Herhangi bir şekilde burs alan ve yurt dışına gönderilen memurların bu eğitim süreleri içerisinde izinli olmaları mümkündür. Memurların Aylıksız İzinleri için mazeret olarak bu durum öne sürülebilir. 

İşte tüm bunlar bir memurun iş hayatında aylıksız izin alabilmeleri için geçerli mazeretler olarak belirtilebilir. Ancak bunların haricinde 5 Hizmet Yılını Dolduran Memurun Aylıksız İzne Çıkarken Mazeret Bildirmesi Gerekir mi? sorusunu da yanıtlamak önem taşıyor çünkü daima bir mazerete sahip olmak mümkün değil.  

5 Hizmet Yılını Dolduran Memur Aylıksız İzne Çıkarken Mazeret Bildirmek Zorunda mıdır

5 Hizmet Yılını Dolduran Memurlar Mazeret Bildirmek Zorunda mı? 

Bu sorunun cevabı oldukça basit, hayır. Tam olarak 5 hizmet yılını dolduran bir memurun mazeret bildirmesine herhangi bir şekilde gerek yoktur. Ancak bu durum kısıtlı kullanım için geçerlidir. Mazereti olmayan bir memur, memuriyeti boyunca en fazla iki defa kullanılmak üzere toplam bir yıla kadar aylıksız izin alabilir.  

Sonuç olarak 5 Hizmet Yılını Dolduran Memurlar Aylıksız İzin İçin Mazeret Bildirmek Zorunda Değillerdir! Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Bu memurlar meslek hayatları boyunca bunu yalnızca iki defaya mahsus olarak kullanabiliyorlar ve toplam olarak 1 yılı da geçmemesi gerekiyor. Aksi durumda meslekleriyle ilgili ciddi problemler ortaya çıkabilir. Tabi bu durum söz konusu olmadığı takdir de aylıksız izni alırken mazeret belirtmemek sorun olmaz. 

Mevzuata Göre Aylıksız İzin Alırken Mazeret Belirtmek Gerekli midir? 

İlk 5 hizmet yılını henüz tamamlamamış olan memurlar aylıksız izin alırken mazeret belirtmek zorundadırlar. Ancak ilk 5 hizmet yılını doldurmuş olan memurlar için durum tam olarak farklıdır. 657 Sayılı DMK madde 108 E bendi gereğince söz konusu memurların herhangi bir mazeret belirtmeden 12 aya kadar mazeretsiz izin almaları mümkündür.  

Memurların bu maddelerden haberdar olması ve bunlardan yola çıkarak haklarının farkında olmaları oldukça önemlidir. Ancak çoğu memur ne yazık ki bu haklarından haberdar değiller ve istemeden de olsa haklarından feragat edebiliyorlar. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP